Nie daj się naciągnąć na wysoki koszt winiety w Czechach

Jeżeli wybieramy się do Czech samochodem lub planujemy przejazd przez ten kraj na południe Europy, na autostradach obowiązuje nas opłata w formie tzw. e-winiety. Już od 1.12.2020 r.  e-winietę na czeskie autostrady kupujemy wyłącznie elektronicznie. To definitywny koniec ery nalepek!

Długo oczekiwana zmiana nadeszła z dniem 1.12.2020. Od tego dnia można dokonać zakupu winiety na czeskie autostrady elektronicznie. Już nie będzie potrzebna nalepka, którą jak większość z nas wie, było bardzo ciężko usunąć z szyby auta.

Jak dokonać zakupu e-winiety?

Wystarczy wejść na stronę internetową edalnice.cz i tam wybrać rodzaj winiety (roczna, miesięczna lub 10-dniowa), wypełnić numer rejestracyjny pojazdu oraz kraj, w którym pojazd jest zarejestrowany, wybrać datę od której ma być winieta aktywna i zapłacić. Potwierdzenie o zakupie zostanie nam przesłane na podany przy zakupie adres e-mail. Strona internetowa jest dostępna również w języku polskim.

Oprócz zakupu winiety w internecie istnieje również możliwość zakupu u partnerów, m.in. Czeska Poczta czy stacje paliw.

UWAGA! Wiele biur, pośredników i kantorów nalicza dodatkowe opłaty za pośredniczenie w zakupie e-winiety. Otrzymujemy również informacje, że płacąc w takich punktach obcą walutą (inną niż czeska korona), najpierw kantor wymienia nam tę walutę po niekorzystnym kursie, a następnie pobiera opłatę za e-winietę oraz usługę pośrednictwa.

Co grozi za brak winiety w Czechach?

Brak aktywnej winiety będzie kontrolowany w Czechach przez Policję oraz Służbę Celną. Za brak winiety kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 20 000 CZK (ok. 3400 PLN).

Jakie są ceny e-winiet?

E-winieta roczna kosztuje 1500 CZK, 30-dniowa – 440 CZK, 10-dniowa – 310 CZK

E-winieta roczna będzie ważna od daty aktywowania winiety przez 365 kolejnych dni, czyli np. zakupiona 30. maja 2023 r. będzie ważna do 29. maja 2024 r.

Aktualna mapa płatnych odcinków autostrad w Republice Czeskiej – plik PDF do pobrania

Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio na stronie internetowej edalnice.cz

Fotografia autostrady od StockSnap z Pixabay