Przez to miasto najczęściej tylko przejeżdżasz w drodze do Pragi

Miasto przy granicy z Polską, położone nad rzeką Metują na wysokości 346 m n.p.m. Najczęściej tylko przez nie przejeżdżamy w drodze na południe Europy lub do Pragi. Náchod, bo o nim tutaj mowa, zasługuje na coś więcej.

Wjeżdżając do miasta od strony czesko-polskiego przejścia granicznego czasami rzuci nam się w oczy duży zamek położony na wzgórzu. Wówczas najczęściej pomyślimy sobie: “Przecież Czechy słyną z ogromnej ilości zamku, więc nie będziemy się tu zatrzymywać.” Coś w tym jest.

Nachodzki zamek, ten, który aktualnie możemy podziwiać, powstał po przebudowaniu gotyckiego zamku założonego w XIII wieku. Właścicielami zamku były czeskie rody, włoskie i niemieckie. W czerwcu 1945 roku majątek został właścicielom skonfiskowany i od tamtej pory jest pod zarządem państwa.

Wiele osób miasto Náchod będzie kojarzyło również ze smacznego piwa, które jest warzone w tutejszym browarze Primator od 1873 roku po dziś dzień. Piwo to nie jest dostępne tylko w Czechach, lecz spotkamy się z nim również w Polsce czy innych państwach Europy. Browar oczywiście można zwiedzić z przewodnikiem, a przy okazji również skorzystać z degustacji różnych piw.

W samym centrum miasta na pl. Tomasza Garyka Masaryka (pierwszy prezydent Czechosłowacji) stoi gotycki kościół pw. św. Wawrzyńca, stary barokowy ratusz z pręgierzem, noworenesansowy ratusz oraz  znajduje się tu ławeczka Josefa Škvoreckiego, urodzonego w tym mieście pisarza i wydawcy emigracyjnego. W pobliżu znajduje się również muzeum regionalne oraz galeria sztuki.

Przejeżdżając następnym razem przez przejście graniczne w Kudowie-Słonym, postaraj się znaleźć chwilę, aby podziwiać to piękne miasteczko i jego liczne zabytki, a w dalszą drogę możesz zabrać ze sobą smaczne świeże pieczywo czy słodkie wypieki z jednej z największych w tym regionie Czech piekarni.


Zapraszamy do skorzystania z noclegu w Náchodzie:

rodzinny Apartament “Pod Nachodzkim zamkiem”