Morawskie miasto Třebíč świętuje 20. rocznicę wpisu na UNESCO

Třebíč leży w samym sercu Europy, w południowo-zachodniej części Moraw, pośród malowniczego pagórkowatego krajobrazu Wyżyny Czesko-Morawskiej, nad rzeką Igławą, około 60 km na zachód od Brna.

Początki miasta związane są ze słynnym klasztorem benedyktynów, założonym przez morawskich książąt już w 1101 roku. Dzięki bogatej historii zwiedzający mogą podziwiać wiele cennych zabytków. Najważniejsze z nich, teren dawnego klasztoru benedyktynów z bazyliką św. Prokopa i Miasto Żydowskie wraz z cmentarzem, w 2003 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Miasto i jego okolice spodobają się nie tylko miłośnikom historii i kultury, ale także przyrody – Třebíč leży w jednym z najczystszych ekologicznie regionów Czech. Malownicze krajobrazy, liczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Na amatorów sportów wodnych czeka zbiornik zaporowy w pobliskiej miejscowości Dalešice. Przystanie przy zbiorniku oferują wypożyczalnie sprzętu wodnego i rejsy wycieczkowe.

źródło: CzechTourism.cz