NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)
1. Jestem zatrudniony w Polskiej firmie na umowę o pracę. Czy zakładając dzialalność gospodarczą w Czechach będę opłacał pełne składki ubezpieczeniowe?

Osoby równocześnie zatrudnione w Polsce i prowadzące działalność gospodarczą zarejestrowaną w Czechach zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 883/2004 podlegają ustawodawstwu polskiemu. W związku z tym nie opłacają żadnych składek w Czechach, natomiast w Polsce opłacają dodatkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne. O szczegółach informujemy podczas spotkania.

2. Czy mogę zarejestrować samochód w Czechach?

Rejestracji samochodu w Czechach mogą dokonać osoby, które posiadają tzw. pobyt tymczasowy lub stały na terenie Republiki Czeskiej, bądź osoby lub podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Czechach.


3. Ile trwa rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej?

Działalność gospodarcza rejestrowana jest w ciągu 24 godzin od złożenia niezbędnych dokumentów w Urzędzie Miejskim. Potwierdzeniem rejestracji jest nadanie numeru Regon. Rejestracja w Urzędzie Skarbowym i nadanie numeru NIP trwa do 30 dni od powstania firmy.

4. Czy muszę zostać płatnikiem podatku VAT?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Czechach nie są zobowiązane do rejestracji VAT o ile nie przyjmują usług od firm spoza Republiki Czeskiej i nie przekraczają rocznego obrotu 1 mln CZK. Płatnikiem podatku VAT stajemy się również w przypadku zakupu towaru w UE poza Republiką Czeską na kwotę powyżej 326 000 CZK lub w przypadku zakupu samochodu.

5. Jak często muszę przyjeżdżać osobiście do urzędów w Czechach?

Obowiązkowy jest jeden przyjazd do Republiki Czeskiej w dniu zakładania działalności gospodarczej (ok. 3-5 godzin). Na każde wezwanie z urzędu (skarbowego, miejskiego lub ubezpieczalni,czy banku) mogą Państwo wysłać naszego pracownika, któremu udzielą Państwo pełnomocnictwa do reprezentowania przed urzędami. Przy podpisywaniu umowy z naszą firmą mogą Państwo od razu podpisać pełnomocnictwo do reprezentowania przed urzędami. O każdym wezwaniu są Państwo przez nas informowani i pytani o zgodę.
NIE ZNALEŹLI PAŃSTWO ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE? PROSIMY O KONTAKT Z NAMI!
Czy wiesz, że ...

* * *
... pomagamy w znalezieniu odpowiedniego miejsca na prowadzenie sklepu, biura bądź produkcji ?

* * *
... przyjmiemy zwroty towarów od Twoich klientów, poinformujemy Cię o tym oraz odeślemy na Twój adres w Polsce, dzięki czemu zmniejszą się Twoje koszta związane z wysylkami ?

* * *
... paczki odbierzemy od Ciebie na terenie Polski, przewieziemy je do Czech i nadamy w tutejszym urzędzie pocztowym, a Twój klient będzie cieszył się jej zawartością już w kilka dni od złożenia zamówienia ?